Savjeti


Nije preporučljivo samostalno kupovati materijal !     Kada pacijent sam kupuje materijal kupi previše ili nedovoljno potrebnog zavoja, a dodatne zaštite ne mogu se kupiti u ljekarnama.

Plastični gips radi se u privatnim poliklinikama.

Pitajte nas za savjet:

Možemo Vam pomoći, sve temeljito pojasniti te napraviti pravilan plastični gips.

Potreba korisnika je ključna prilikom odabira, obratite nam se s povjerenjem na:    091 5  10 21 38

Prijelom je ozljeda koja izaziva prekid kontinuiteta kosti. Nastaje djelovanjem jake vanjske sile, ali ponekad može nastati zbog povećane lomljivosti kostiju.

Rentgenskim snimanjem se utvrđuje prijelom i njegove osobine te mogućnost liječenja.


Liječenje u slučaju da se ulomci slomljene kosti nisu pomaknuli - gips longeta u slučaju da su se ulomci slomljene kosti pomaknuli, ali se mogu staviti u normalni položaj bez operacije - repozicija - namještanje ulomaka; - gips logetau slučaju da liječenja zahtijeva operaciju tada je potreban i ostanak u bolnici

Plastični gips se radi od plastičnih zavoja koji se modeliraju prema ozlijeđenom dijelu.

Izrađuje se od dvije vrste plastičnih zavoja: Scotchcast - tvrd i služi za stabilnost, koristiti kod svih traumatoloških i ortopedskih indikacija kao longeta uz dio gdje je fraktura. Soft Cast je fleksibilan, polutvrd, ali ne i elastičan. Koristi se kao donji i gornji mekši sloj ( između je longeta od tvrđeg zavoja).


Imobilizacija minimizira pokretljivost, što omogućava koštano cijeljenje, zaustavlja daljnje oštećenje tkiva, nastanak komplikacija i bolnost.
Longete se obično se korise u prvih 7 dana nakon repozicije prijeloma zbog prevencije razvoja otoka i pritiska.
Gips se aplicira nakon tog perioda.

Briga za gips i/ili longetu

Potrebno je:održavati gips/longetu čistim i suhimne opterećivati gips/longetu da ne bi došlo do pucanja ili rastezanja longetepridržavati se uputa liječnika

Količine gipsanih zavoja potrebne za izradu plastičnog gipsa ovise o ozlijedi i mjestu te o procijeni gipsera koji radi gips.

Nije preporučljivo samostalno kupovati materijal !

Kada pacijent sam kupuje materijal kupi previše ili nedovoljno potrebnog zavoja, a dodatne zaštite ne mogu se kupiti u ljekarnama.

Večina prijeloma i povreda ruku i nogu se može liječiti postavljanjem gipsanih imobilizacija. Neoperativno ili konzervativno liječenje prijeloma je metoda izbora za sve prijelome ukoliko je moguće.Javite se ukoliko trebate plastičnu imobilizaciju!

Liječenje prijeloma se kod kuće: mirovanje elevacija - uzdignuti položaj ozlijeđenog dijela tijela                                                                           Uzimanje analgetika - lijekova protiv bolova, po potrebi i prema prepiruci liječnikaLupocet, Ibuprofen, Ketonal i sl.

Javiti se liječniku u slučaju da: ozlijeđeni dio tijela počne jako oticati, promijeni boju ili izgubite osjet, se pojača bol ili se ponovno javi.

Prema preporuci liječnika potrebno je doći na kontrolu.

Plastični gips je udoban (mekani rubovi trake pružaju udobnost pri nošenju gipsa), dobro prianja uz kožu, 4 puta je lakši od klasičnog (sedrenog) gipsa i 10 puta čvršći od istog. Dolazi u različitim bojama i veličinama. Također je puno tanji pa se može na njega nositi posebna obuća te ga nije potrebno skidati tijekom rendgenskog snimanja. S obzirom na to da se postavlja u obliku traka kod njega ne postoji mogućnost povrede otkinutim komadićima.


Kupanje sa plastičnim gipsom

Svima koji su jednom doživjeli lom i zbog toga dobili klasičan gips jako je dobro poznat osjećaj boli i nemoći koji predstoji naredna dva ili više tjedana. Sve aktivnosti postaju otežane i ovisimo o pomoći bližnjih, a održavanje osobne higijene postaje zahtjevno.

Klasični gips je težak, problematičan kod tuširanja, glomazan, NEMOGUĆE preko njega oblačiti odjeću, neugodnog je mirisa i često puca.

Moderni nasljednik  je plastični gips -heroj ljeta 
 
napravljen od staklenih vlakana koja su pletena isto kao i zavoj, a impregnirana su poliuretanskom smolom. Zbog takvog sastava materijal je otporan na vodu te proces stvrdnjavanja i polimerizacije traje tek 20-ak minuta.


Glavne značajke su udobnost i lakše funkcioniranje u svakodnevnim životnim aktivnostima tijekom nošenja imobilizacije, ne postoje klasični problemi prilikom obavljanja osobne higijene, jer je plastični gips otporan na vodu i može se slobodno kupati i tuširati, a i podnošenje vrućina kao i znojenja je puno lakše. Sve navedeno je od posebnog značaja za djecu.

Naročito je pogodan u ljetnim mjesecima, tj. u sezoni kupanja u moru.

Skidanje plastičnog gipsa je lakše zbog smole od koje je napravljen, pa ga je moguće odmotati kao zavoj ili razrezati škarama.


Prilikom postavljanja plastičnog gipsa potrebno je pridržavati se pravila. Apliciranjem plastičnog gipsa na pogrešan način - korištenje sintetske vate kao podloge ili korištenje samo tvrde plastike,  može uzrokovati nelagodu i smetnje.

Za izradu plastičnog gipsa osim gipsanih zavoja potrebno je još dodatni materijala s kojim se postiže udobnost gipsa.                                              Prozračna tanka navlaka - "čarapa" stavlja se ispod gipsa na nju se lijepe mekane zaštitne trake. One se lijepe na mjesta gdje se procjenjuje da je potrebna dodatna zaštita te na rubovima da se spriječi žuljanje. 

Pravilno napravljen gips – izrazito je važno stručno i pravilno postaviti gips, gips treba postaviti samo obrazovani gipser, nakon lječničke obrade i uvida u medicinsku dokumentaciju. 

 Ako se tako ne radi gubi se njegova posebnost - udobnost i tada je bolje da se on ni ne radi.

Izradite web-stranice besplatno! Ova web stranica napravljena je uz pomoć Webnode. Kreirajte svoju vlastitu web stranicu besplatno još danas! Započeti