REHABILITACIJA Jedna od velikih prednosti PLASTIČNOG GIPSA je mogućnost vježbanja već tijekom nošenja imobilizacije. PLASTIČNI GIPS je lagan, tanak i osigurava veliku pokretljivost, ugodan je pa tijekom laganih vježbi razgibavanja ne radi poteškoće.
Naše usluge
MOGUĆE JE ORGANIZIRATI
DOLAZAK KOD VAŠE KUĆE
Glavne karakteristike imobilizacije plastičnim gipsom:
• 4 puta je lakši od sadrenog gipsa
• 10 puta je čvršći od sadrenog gipsa
• Udoban je, mekani rubovi trake pružaju udobnost pri nošenju gipsa
• Dobro prijanja uz kožu, vodootporan je i omogućuje nesmetano tuširanje ili kupanje.
Koje su prednosti plastičnog gipsa?
• Lakši od sadrenog
• Čvršći od sadrenog
• Udobniji
• Dobro prianja uz kožu
• Vodootporan je
• U različitim je bojama
• Lakše se uklanja
Gips za šaku
Imobilizacija šake
Čvrsta fiksna imobilizacija postiže se
gipsom. Koristi se moderan plastični gips (softcast,
cellacast) zbog brojnih prednosti u odnosu na stare oblike
klasičnih gipseva.
Plastični sintetski gips je gips napravljen od
staklenih vlakana koja su pletena isto kao i zavoj, a impregnirana su s
poliuretanskom smolom.
Zahvaljujući fleksibilnosti plastičnog gipsa
omogućene su kontrolirane kretnje u koštano-mišićnom sustavu i rani
početak rehabilitacije.
Sve to ubrzava proces ozdravljenja i što brži
povratak svakodnevnim aktivnostima.
Primjena plastičnog gipsa je moguća kod svih vrsta prijeloma i uganuća, a uz to je moguća izrada ortoza/udlaga koje je moguće skidati.
Podlaktični gips
Ozljede ručnog zgloba
Gips koji se postavlja kod prijeloma u području ručnog zgloba,
Plastični gips vrlo je lagan i tanak, može se močiti vodom te je istovremeno vrlo čvrst što pacijentima omogućava lakši hod i kretanje te mogućnost kupanja i pranja.
Nadlaktični gips
Fraktura kosti podlaktice - području gornjih ekstremiteta između lakta i ručnog zgloba, područje lakta i prijeloma distalne nadlaktice.
Torakobrahijalni gips
Izraduje se nakon ugradnje endo proteze ramena i kod prijeloma nadlaktice te ligamentralnih ozljeda ramena
Gips stopla
Izrađuje se kada je slomljena neka od kosti stopala.Važno je da su prsti noge slobodni kako bi pacijet moga redovito vježbati sa njima.
Najčešće su frakture kostiju sredine stopala kao posljedica pretjeranog hodanja ili indirektnog stresa zbog prevelikog napora, ali nastaju i zbog iznenadnog i jakog udarca.
Nakon što se ukloni gips ili longeta, ako je bila potrebna rehabilitacija, krenut će se sa fizikalnom terapijom kako bi se smanjila ukočenost i vratila pokretljivost u ozlijeđenu stopalo.
Potkoljenični gips
Kod prijeloma u području gležnja, kosti stopala i kosti podkoljenice.
Zašto plastični gips nema petu? Plastični gips ima SAKRIVENU PETU, ojačanje od scotch cast - tvrde plastike, na mjestu pete, to ojačanje zamjenjuje veliku gumenu petu koja se ugrađuje na klasičnom sadrenom gipsu.
To je jedan od razloga zasto je plastična imobilizacija
puno ugodnija i bolja.
Gips je puno lakši, bolje prilagođen anatomiji
noge te samim tim ugodniji za nošenje.
Plastični gips ima petu koja olaksava hodanje ali se ne vidi!
Nadkoljenični gips
Izrađuje se kod prijeloma potkoljenice i prijeloma nadkoljenice. Uz slomljenu kost stavlja se longeta od tvrdog gipsa.Gips se izrađuje od korijena prstiju na nogama do polavice bedra.
Plastični gips na čičak
radi se
kako bi se omogućilo tretiranje kože kod problema sa cirkulacijom ili kod rana
nastalih tijekom ozljede.
Tutor
Plastična imobilizacija puno je ugodnija i lakša,
ne pada prema stopalu i ne stvara pritisak na ahilovu tetivu i maleole.
Klasičan gips zbog svoje težine klizi prema stopalu,
pritišće ahilovu tetivu i maleole, uzrokuje bol i natiske, a ponekad i rane.
Gips se izrađuje od gležnnja do vrha bedra.
Važno je da su rubovi napravljeni od mekanog gipsa i zastitne trake.
Plastični gips za djecu
Međutim, lom kosti česta je ozljeda kod djece, zacjeljuju brže od slomljenih kostiju kod odraslih.
Nakon ozljede učinite sve da dijete ostane mirno, ozljeđeno mjesto ne pomičete kako ne došlo do dodatnog oštećenja.Važno je da ozljedu pogleda liječnik.
Zadržavanje smirenosti roditelja i djeteta jedna je od najvažnijih stvari koje morate učiniti.
Odlazak liječniku
Liječnik će pregledati prijelom i napraviti rendgenske snimke kako bi utvrdio opseg ozljede. Kod prijeloma koristit će se gips ili longeta kako bi se kost bila fiksirana dok zacjeljuje.
Plastični gips ili longeta mogu se postaviti kod večine ozljeda, to ovisi vrsti prijeloma.
Zbog velikih prednosti većina lječnika preporučuje plastični gips, nije ga moguće dobiti u državnim bolnicama, potrebani su posebni zavoji i stručno obrazovanja gipsera za apliciranje plastičnog gipsa.
Korektivni plastični gips – se izrađuje kod djece sa urođenim deformacijama stopala - zakrivljena stopala. Nožice se stavljaju u gips ili longetu kako bi se izbjegla operacija, skidaju se kod vježbe i kupanja. Nožice uz imobilizaciju omekšaju i lakše je vježbati.
Postavljanje gipsa kratko traje, nije bolno i plastični gips je odmah čvrst.
Rehabilitacija može početi i tijekom nošenja plastične imobilizacije.
Kako se ponašati nakon ozljede i tijekom nošenja imobilizacije?
Nakon ozljede učinite sve da dijete ostane mirno, ozlijeđeno mjesto ne pomičete kako ne bi došlo do dodatnog oštećenja. Važno je da ozljedu pogleda liječnik. Zadržavanje smirenosti roditelja i djeteta jedna je od najvažnijih stvari koje roditelj mora učiniti.
Liječnik će pregledati prijelom i napraviti rendgenske snimke kako bi utvrdio opseg ozljede. Kod prijeloma koristit će se gips ili longeta kako bi se kost bila fiksirana dok zacjeljuje.
Plastični gips ili longeta mogu se postaviti kod većine ozljeda, to ovisi vrsti prijeloma. Zbog velikih prednosti većina liječnika preporučuje plastični gips, potrebni su posebni zavoji i stručna osoba za apliciranje plastičnog gipsa. Tijekom liječenja se bez skidanja gipsa mogu napraviti rendgenske snimke kako bi se provjerilo zacjeljuje li kost ispravno.
Period nošenja gipsa - zarastanje kosti i imobilizacija biti će jako zahtjevni za dijete. Navikavanje na gips može biti izazovno, podrška i razumijevanje jako pomažu. Razgovarajte s djetetom, koristite jednostavan jezik o važnosti nošenja gipsa te što može očekivati tokom perioda nošenja gipsa.
Pomozite djetetu da održava higijenu oko gipsa. Uz plastični gips dozvoljeno je tuširanje.
Odaberite odjeću koja će biti lakša za oblačenje i skinite s djeteta sve što može smetati. Kod plastičnog gipsa koji je tanak i prilagođen tijelu dijete može nositi većinu svoje odjeće, preko gipsa se mogu obući cipele, a na ruku preko gipsa majice dugih rukava.
Plastični gips za bebe
Kod dijece do 1 godine gips se postavlja zbog loma kosti ali u nekim slučajevima se imobilizacijom kosti u određenom položaju ispravljaju nepravilnosti iste kosti.
Plastični gips je lagan i tanak i bebama nije težak prilikom pokretanja, ugodan je i ne žulja.
Aktivnosti sa gipsom
Djeca će biti razočarana zbog činjenice da će propustiti neke aktivnosti. Većinu aktivnosti moguće je nastaviti uz plastični gips, dijete može ići u školu ili vrtić jer je plastični gips lagan i individualno prilagođen tijelu. Važna je podrška učitelja, odgajatelja i vršnjaka. Dobro je dijete uključiti u omiljene, ali sigurne aktivnosti. Dobro je uključiti prilagođenu igračku i posebnu pažnju, ali pokušajte održati normalnu rutinu koliko je to moguće.
Djeca će brže prihvatiti gips kada vide da mogu lako nositi gips i normalno funkcionirati. Plastični gips djetetu olakša period nošenja imobilizacije.
Problemi s prilagodbom na gips
Kada dijete ima problema s prilagodbom na gips ponekad se suočava s emocionalnim izazovima, tada konzultirajte pedijatra ili dječjeg psihologa kako biste dobili dodatnu podršku i savjete. Dobro je da liječnik sve bitne informacije govori pred djetetom.
Praktični savjeti će vam pomoći da se dijete navikne na gips.
Pratite liječničke upute i redovito dolazite na preglede kako biste osigurali da ozljeda pravilno zacjeljuje i da nema komplikacija.